Czarnkowsko-Trzcianecki

Trasa 3A Czarnków

Opis

003a czarnkow8Trasa 3A Z Mariny nad Notecią do Rynku w Czarnkowie (ok.1,7 km *) trasa łatwa; Dojazd: samochód, autobus

Czarnków jest siedzibą powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego oraz gminy wiejskiej Czarnków. Miasto położone jest nad rzeką Noteć, na skraju Puszczy Noteckiej, na wzgórzach morenowych. Często teren wokół miasta bywa nazywany Szwajcarią Czarnkowską. Obejmuje Pojezierze Chodzieskie i część Kotliny Gorzowskiej - Dolinę Dolnej Noteci. Dominuje tu krajobraz młodoglacjalny równin i wzniesień morenowych. Atrakcyjne są wały moren spiętrzonych, które występują na krawędzi wysoczyzny morenowej nad Czarnkowem.
Pierwsze wzmianki o Czarnkowie pochodzą z XII w. (kronika Galla Anonima) a miasto wymieniane jest w formie Carnkou, miał w nim wówczas panować książę Gniewomir. W XIII w. był siedzibą kasztelanii. W końcu XIII w. Czarnków został nadany przez księcia Władysława I Łokietka możnemu rodowi Nałęczów, którzy od nazwy miasta przyjęli nazwisko Czarnkowskich. Nałęczowie wznieśli tu zamek, a w miejscu dawnej osady targowej nastąpiła lokacja miasta.
Dziś Czarnków to ośrodek przemysłu drzewnego, spożywczego (browar produkujący piwo tradycyjne, mleczarnia), metalowego (kuchenne meble stalowe, wyposażenie statków).

Warto zobaczyć:
- układ urbanistyczny miasta
- kościół pw. św. Marii Magdaleny – późnogotycki kościół wybudowany ok. 1580 r., następnie
rozbudowany w XVII-XVIII w.,
- stary cmentarz żydowski z XIX w.,
- ratusz z połowy XIX w. (plac Wolności),
- dom przy ul. Krasickiego 7 z XIX w.,
- klasycystyczny dworek przy ul. Rybaki 28 z 2. połowy XVIII w.,
- domy przy Rynku z połowy XIX w.,
- magazyny zbożowe z połowy XIX w.,
- neogotycki budynek starostwa z 1900 r.,
- browar z końca XIX w.,

Wydarzenia:
- Dzień Niepodległości
- Dzień Spieczonego Bliźniaka
- Dni Ziemi Czarnkowskiej
- Urodzaj na dziewczynki z zapałkami

Trasa 3A: Trasę warto rozpocząć z Mariny nad Notecią (parking i toalety) oraz widok na Noteć. Stąd ul. Rybaki przez rondo udajemy się do centrum ok. 450 m na pl. Wolności (toalety miejskie dostępne). Warto zatrzymać się na Rynku w Czarnkowie (pomnik skryby Janka z Czarnkowa i kościół pw. św. Marii Magdaleny). Dalej kierujemy się na ul. T. Kościuszki. To bardzo prestiżowa ulica Czarnkowa z historyczną zabudową mieszczańską. Po 200 m skręcamy w prawo w ul. Kościelną i po 100 m w ul. Zamkową. Idąc ok. 300 m wyjdziemy na ul. Browarną i na czynny browar tradycyjnego piwa w Czarnkowie. Stąd już w prawo i tylko 100 m do ronda, a dalej 200 m do parkingu przy marinie.

Informacja: Urząd Miasta,64-700 Czarnków, Plac Wolności 6, tel. 67 255 28 02, www.czarnkow.pl

Galeria

003A czarnkow1
003A czarnkow2
003A czarnkow3
003A czarnkow4
003A czarnkow5
003A czarnkow6
003A czarnkow7
003A czarnkow8
003A czarnkow9
003A czarnkow10
003A czarnkow11
003A czarnkow12
003A czarnkow13