Opis
Trasa 4B Po Muzeum Początków Państwa Polskiego na Lednicy (ok.1 km w tym prom*) trasa łatwa; Dojazd: samochód
W 1969 r. powołano do życia Muzeum Początków Państwa Polskiego, którego zadaniem jest ochrona substancji zabytkowej Ostrowa Lednickiego i jego otoczenia, prowadzenie badań archeologicznych i udostępnianie zabytków Ostrowa Lednickiego szerokiej publiczności.
Ostrów Lednicki jest wyspą położoną na Jeziorze Lednica, na której znajdował się jeden z najważniejszych grodów państwa pierwszych Piastów. Do dziś zachowały się m.in. relikty pozostałości drewniano - ziemnych wałów obronnych, umocnień brzegowych oraz pozostałości mostów średniowiecznych umożliwiających komunikację z traktem lądowym do Poznania i Gniezna.
Na teren Ostrowa Lednickiego kursuje prom co pół godziny. Atrakcją tego miejsca są pozostałości rezydencji pałacowej zbudowanej w 2 poł. X w. przez Mieszka I, w której podejmowany był zapewne cesarz Otton III przez Bolesława Chrobrego w czasie pielgrzymki do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie w 1000 r. Od wschodu do pałacu przylega kaplica na planie krzyża greckiego z czterema filarami i pozostałościami basenów chrzcielnych. Po ich odkryciu postawiono hipotezę o chrzcie Mieszka I w tym miejscu oraz ulokowano tutaj siedzibę pierwszego polskiego biskupa Jordana.
W trakcie wykopalisk archeologicznych oraz badań podwodnych odnaleziono ogromne ilości artefaktów, które są obecnie prezentowane na wystawie: ,,Ostrów Lednicki”.
Do najcenniejszych prezentowanych zabytków zaliczyć można: staurotekę (relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego), liczne przedmioty ze złota, brązowe misy imitujące złote naczynia, ozdoby ze srebra, liczną biżuterię z kamieni półszlachetnych i szkła. Efektem podwodnych eksploracji jest jeden z największych zbiorów militariów w tej części Europy (ponad 300 egz.). Formy niektórych z nich wskazują na skandynawskie pochodzenie (miecze, groty, topory, kolczugi).
Wystawa znajduje się na terenie folwarku w Dziekanowicach i stanowi początek zwiedzania dla turystów udających się na Ostrów Lednicki.
Warto zwiedzić całe Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy – jedno z największych muzeów na wolnym powietrzu w Polsce, na które składają się wystawy: archeologiczne, przyrodnicze oraz etnograficzne. Poszczególne części muzeum to: Wielkopolski Park Etnograficzny, Rezerwat Archeologiczny na Ostrowie Lednickim, Rezerwat Archeologiczny w Gieczu, Rezerwat Archeologiczny – Gród w Grzybowie oraz Punkt Etnograficzny w Rogierówku. Miejsca te znajdują się w promieniu kilkunastu kilometrów od siebie.
Spacer rozpoczynamy od parkingu i nowej części muzealnej. Znajdują się tu kasy, wystawa i toalety. Stąd drogą utwardzoną idziemy w kierunku palisady. Po drodze budki z pamiątkami. Przekraczamy palisadę i po prawej mamy mini skansen z zabudową wiejską oraz rekonstrukcję palisady i bramy wjazdowej z czasów Piastów. Po lewej dojście do wiatraka (koźlak), a na wprost zejście do promu na wyspę. Po prawej od promu smażalnia ryb i bar szybkiej obsługi. Płyniemy na wyspę Lednica. Po zejściu z promu tablica informacyjna o przedstawionych obiektach na wyspie. Nieważne w którą stronę pójdziemy, gdyż trasa prowadzi wokół wysypy. Obejście wyspy to ok. 500 m.
Warto zobaczyć:
- pałac z kaplicą-baptysterium
- kościół grodowy
- wał obronny
- umocnienia brzegowe
- przyczółek mostu zachodniego
- przyczółek mostu wschodniego
Muzeum w całości przystosowane jest do przyjęcia w-skerów.
Informacja: Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Instytucja Samorządu Województwa Wielkopolskiego Dziekanowice 32, 62–261 Lednogóra, tel: 61 427 50 40, 61 427 50 46, www.lednicamuzeum.pl, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.