Jarociński

Trasa 7A Jarocin to miasto brzmi!

VCMEDIA

Opis

007a jarocini2Trasa 7A Spichlerz polskiego rocka (ok. 3,2 km *) trasa łatwa; Dojazd: samochód, autobus, kolej

Jarocin leży na Nizinie Wielkopolsko - Kujawskiej, w obrębie Wysoczyzny Kaliskiej i u zbiegu dwóch rzek: Warty i Prosny. Przez gminę przebiegają drogi krajowe: nr 11 Kołobrzeg – Piła – Poznań – Kluczbork - Bytom, nr 12 Łęknica – Leszno – Kalisz- Radom - Dorohusk oraz nr 15 Ostróda – Toruń – Gniezno –Trzebnica – Wrocław.
Ślady pierwszego osadnictwa, związane ze społeczeństwami myśliwskimi i pasterskimi, datuje się na neolit (4500–1800 p.n.e.). W ciągu kolejnych tysiącleci w okolicy pojawiło się kilka grup kultury łużyckiej, przeworskiej i rzymskiej.
Za najwcześniejsze potwierdzenie istnienia osady przyjmuje się ostatnią ćwierć XIII w. Na przełomie XII i XIV w. odbywało się tu 8 jarmarków rocznie. O zamożności mieszkańców w tym XV w. świadczy liczba 23 studentów pobierających nauki w Krakowie. Jarocin podupadł w XVII w. po wojnach szwedzkich. Ponowny rozwój przypada po wybudowaniu węzła kolejowego na przełomie XIX i XX w. 27 grudnia 1918 r. wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Powstańcy szybko opanowali pocztę i dworzec kolejowy, uniemożliwiając ewentualne transporty wojsk niemieckich. Jarocin został ostatecznie przejęty przez oddziały polskie 1 stycznia 1919 r.
Od lat 70. XX w. miasto stało się znane z festiwali muzyki młodzieżowej – Wielkopolskie Rytmy Młodych, Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji, Festiwal Muzyków Rockowych.
15 lipca 2011 u zbiegu ulic Świętego Ducha i Wojska Polskiego odsłonięto pomnik glana, wykonany z żywic epoksydowych i posiadający wysokość ponad 2 m.
6 stycznia 2012 około godziny 16.37 Jarocin nawiedziło trzęsienie ziemi o sile około 4 stopni w skali Richtera. Było to pierwsze odnotowane w tym regionie trzęsienie ziemi.

Warto zobaczyć:
- kościół parafialny pw. św. Marcina z 1610 r., wieża z hełmem z XIX w., wyposażenie wnętrz z XVII w. barokowe, rokokowe, klasycystyczne, na murze zegar słoneczny, przed kościołem dwa głazy narzutowe z wydrążonymi wnękami na kropielnice,
- ratusz wzniesiony w latach 1799–1804 z podcieniami (obecnie siedziba władz i Muzeum Regionalnego)
- zespół pałacowo-parkowy, pałac Radolińskich, neogotycki z 1836–1850 r.,
- Skarbczyk w parku pałacowym, pozostałość średniowiecznego zamku, odbudowany przed 1894 r. (obecnie siedziba Muzeum Regionalnego),
- ruiny gotyckiego kościoła pw. św. Ducha z 1516 r. (od 1856 r. w ruinie),
- park krajobrazowy, założony w poł. XIX w. na terenach ogrodu zamkowego,
- kościół poewangelicki pw. św. Jerzego z 1843 r.,
- kościół parafialny Chrystusa Króla z 1930 r.,
- synagoga z 1841 r., za kościołem św. Jerzego od strony ul. Małej.

Wydarzenia:
- Jarocin Festiwal
- RockRun Jarocin
- Jarocińskie kino wagonowe

Spacer po Jarocinie rozpoczynamy sprzed dworca PKP (sporo miejsc parkingowych, ważny węzeł komunikacyjny). Ulicą Dworcową idziemy ok. 250 m do al. Niepodległości i skręcamy w prawo. Po ok. 300 m skręcamy w ul. T. Kościuszki i przechodzimy przez osiedle willowe z końca XIX i pocz. XX w. do kościoła parafialnego Chrystusa Króla. Skręcamy w lewo w ul. Paderewskiego a następnie znów w lewo w ul. Wrocławską i dochodzimy po ok. 150 m do Rynku. Po drodze kościół poewangelicki pw. św. Jerzego. Na Rynku ratusz z podcieniami a w nim Urząd Stanu Cywilnego i Muzeum Regionalne w Jarocinie. Obchodzimy ratusz i skręcamy w lewo do kościoła parafialnego pw. św. Marcina. Dalej podążamy ul. Wyszyńskiego do al. Niepodległości i obchodzimy w prawo zabudowania kościelne do ul. Poznańskiej. Podążamy ul. Poznańską do skrzyżowania z ul. Św. Ducha i skręcamy w lewo. Po 150 m po lewej stronie mamy ruiny gotyckiego kościoła pw. św. Ducha. Przechodzimy koło ruin i wchodzimy na teren parku w Jarocinie i sceny koncertowej. Po lewej staw z fontanną a za nią „Skarbczyk”. Idąc dalej ul. Zamkową dotrzemy do pałacu Radolińskich (Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia w Jarocinie). Mijamy pałac i dochodzimy do ul. Kasztanowej i skręcamy w lewo. Po 250 m docieramy do ul. Poznańskiej a tu przez przejście na drugą stronę i w lewo do al. Niepodległości. Aleją po ok. 400 m dotrzemy do ul. Dworcowej. Tuż za pierwszym wiaduktem skręcamy w lewo na parking.

Informacja: Punkt Informacji Turystycznej w Jarocinie**, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin
Filia nr 1 - Czytelnia "Pod Ratuszem", Rynek - Ratusz, 63-200 Jarocin, tel. 62 747 30 63, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Galeria

007A jarocini1
007A jarocini2
007A jarocini3
007A jarocini4
007A jarocini5
007A jarocini6
007A jarocini7
007A jarocini8
007A jarocini9
007A jarocini10
007A jarocini11
007A jarocini12
007A jarocini13
Kategoria: