Koniński

Trasa 13B Licheń

VCMEDIA

Opis

013b lichen4TRASA 13B Po sanktuarium Maryjnym (ok. 2 km *); Dojazd: samochód, autobus

Licheń Stary to wieś położona we wschodniej części województwa wielkopolskiego, w powiecie konińskim, w gminie Ślesin, nad Jeziorem Licheńskim. Prawa miejskie miał w wiekach XV-XVII.
Od połowy XIX w. Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski jest ośrodkiem pielgrzymkowym. Obecnie jedno z większych sanktuariów maryjnych w Polsce (rocznie odwiedzane przez ok. 1,5 mln pielgrzymów i turystów), prowadzone przez księży marianów, przybyłych do tutejszej parafii w 1949 r.
Historia sanktuarium wiąże się z małym obrazkiem Matki Bożej, który zawiesił w pobliskim lesie Tomasz Kłossowski, kowal z Izabelina. Obraz został przez niego umieszczony w kapliczce na sośnie w Lesie Grąblińskim, nieopodal Lichenia. Obrazek został namalowany prawdopodobnie pod koniec XVIII wieku, przez nieznanego malarza, na modrzewiowej deseczce. Malowidło przedstawia popiersie Najświętszej Maryi Panny spoglądającej w dół. Na piersi umieszczono rozpostartego orła białego w koronie.
Około 1850 r. miejscowy pasterz – Mikołaj Sikatka – miał przed tym obrazem kilkakrotnie wizję Matki Bożej, która przekazała mu orędzie wzywające do modlitwy. Epidemia cholery i liczne uzdrowienia sprawiły, że władze kościelne po zbadaniu tych wydarzeń poleciły przenieść obraz do kościoła w Licheniu, co nastąpiło uroczyście 29 września 1852 r. Same objawienia oficjalnie nie zostały przez Kościół uznane.
W 1949 r. parafię licheńską objęło Zgromadzenie Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, zakon katolicki założony w 1673 roku przez Stanisława Papczyńskiego.
15 sierpnia 1967 r. prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński, w święto Wniebowzięcia Matki Bożej, przy udziale ordynariusza diecezji włocławskiej biskupa Antoniego Pawłowskiego oraz 150 tys. wiernych, dokonał aktu koronacji obrazu Matki Bożej Licheńskiej. Korona została przysłana przez papieża Pawła VI, który nadał obrazowi tytuł: Maryja – Bolesna Królowa Polski. Obecnie obraz znajduje się w głównym ołtarzu nowej bazyliki.
W 2004, po dziesięciu latach prac, oddano do użytku monumentalną pięcionawową Bazylikę Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej z centralną kopułą, według projektu architekt Barbary Bieleckiej z Gdyni. Jest to największa świątynia w Polsce, ósma w Europie i dwunasta na świecie – długość 139 m, szerokość 77 m (szerokość elewacji frontowej – 162 m), wysokość części centralnej 64,8 m (wysokość krzyża wieży – 141,5 m). Kubatura budowli wynosi ponad 300 tys. m³, powierzchnia 23 tys. m². Światło wpada do wnętrza przez tyle okien, ile jest dni w roku – 365, a wejść do środka można przez tyle drzwi, ile rok ma tygodni – 52. Do kościoła prowadzą 33 stopnie nawiązujące do lat życia Jezusa Chrystusa na ziemi. Na placu przed bazyliką może zgromadzić się ok. 250 tys. wiernych.
Świątynia zbudowana jest na planie krzyża. Składa się z części głównej, dzwonnicy, wieży oraz trzech okazałych portyków. Nad portykiem głównym góruje Królowa Archaniołów z Dzieciątkiem, której towarzyszy sześć postaci anielskich. Portyk wschodni poświęcony jest czterem Ewangelistom. Portyk zachodni zdobi okazała Pieta. W dzwonnicy (mierzącej 68 m) umieszczono dzwon „Maryja Bogurodzica” ważący prawie 15 ton. Jest to największy dzwon w Polsce i trzeci pod względem wielkości w Europie. Widoczna z daleka kopuła bazyliki ma 25
m średnicy i 45 m wysokości.
W Sanktuarium są także największe w kraju organy. Mają one 157 głosów i ok. 20 tys. piszczałek. Instrument, pod względem wielkości jest to trzeci w Europie i trzynasty na świecie. Zgodnie z zamysłem architektonicznym bazylika przypomina falujący złoty łan zboża. Przejawia się to w dekoracji roślinnej placu przed świątynią oraz w architekturze samej świątyni.
Bazylikę konsekrowano 12 czerwca 2004 r. Na szczycie 141 metrowej wieży znajdują się dwa tarasy widokowe – górny na wysokości 130 m i dolny na wysokości 120 m, z których rozciąga się widok przy dobrej pogodzie na odległość nawet do 30 km od Lichenia. Na wieżę można się dostać pieszo dzięki 762 stopniom oraz windą osobową na 27 piętro.

Warto zobaczyć:
- Sanktuarium Matki Boskiej Licheńskiej,
- Golgotę,
- kościół pw. św. Doroty,
- kapliczkę z granitowym krzyżem, prawdopodobnie z XII w., z którym wiąże się legenda o komesie Piotrze, który w 1151 r. w połowie drogi między Kaliszem a Kruszwicą, postawił słup kamienny, znajdujący się w Koninie,
- drogę krzyżową w lesie grąblińskim oraz dwie kapliczki,
- ogrody.

Teren Lichenia jest w pełni przygotowany do przyjęcia osób niepełnosprawnych w tym w-skersów.
Liczne parkingi i toalety oraz punkty informacji służą pielgrzymom i turystom. Wyznaczanie trasy mija się z celem, gdyż jest to zależne od miejsca zatrzymania i parkowania. Całość obiektu skupia się pomiędzy ul. Kasztanową, ul. Kardynała S. Wyszyńskiego i ul. Toruńską. Miejsca kultu religijnego są pomiędzy bazyliką a kościołem pw. Św. Doroty.

Informacja: Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, Klasztorna 4, 62-563 Licheń Stary/k. Konina, tel. 63 270 81 63, 63 270 81 42, www.lichen.pl, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Galeria

013B lichen1
013B lichen2
013B lichen3
013B lichen4
013B lichen5
013B lichen6
013B lichen7
013B lichen8
013B lichen9
013B lichen10
013B lichen11
013B lichen12
013B lichen13
Kategoria: