Międzychodzki

Trasy nr 18 POWIAT MIĘDZYCHODZKI

VCMEDIA

Powiat położony jest na zachodzie Wielkopolski nad Wartą. Obejmuje swym zasięgiem 4 gminy: Międzychód, Sieraków, Kwilcz i Chrzypsko Wielkie. Powiat leży w południowej części Puszczy Noteckiej. Jego powierzchnia jest w 45% porośnięta borami sosnowymi.
Charakterystyczną cechą, która wyróżnia powiat na mapie turystycznej Wielkopolski jest ponad 100 jezior w mocno pofałdowanym, polodowcowym krajobrazie Pojezierza Międzychodzko - Sierakowskiego. Można tu znaleźć jeziora o ponad 300- hektarowej powierzchni oraz głębokie do 45 m. Krajobraz jest pod ochroną, a duży jego obszar zajmuje Sierakowski Park Krajobrazowy i Pszczewski Park Krajobrazowy.
„Kraina 100 Jezior” – to wymarzone miejsce dla wędkarzy i amatorów sportów wodnych, grzybobrania i jazdy konnej. Zapraszają ośrodki wypoczynkowe nad jeziorami w Sierakowie, Mierzynie koło Międzychodu oraz w Chrzypsku, Łężeczkach, Prusimiu czy Dormowie, ale również Stado Ogierów w Sierakowie i puszczańskie leśniczówki. Profesjonalna baza turystyczna o wysokim standardzie to zachęta dla odwiedzenia tego pięknego zakątka Wielkopolski. Warto też odwiedzić Muzeum Zamku Opalińskich w Sierakowie, Muzeum Regionalne w Międzychodzie oraz Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Chalinie czy Centrum Edukacji Przyrodniczej i Regionalnej w Mniszkach. Tereny powiatu to ziemia sławnych ludzi: Sieraków należał do Opalińskich, Międzychód do Unrugów, a Kwilcz to rodowe miejsce Kwileckich.

Powiat międzychodzki liczy ok. 37,2 tys. mieszkańców.

Informacje uzupełniające: Starostwo Powiatowe w Międzychodzie, ul.17 stycznia 14, 364-400 Międzychód, tel. 95 74 88 11, www.powiat-miedzychodzki.pl

Kategoria: