Międzychodzki

Trasa 18B Sieraków

VCMEDIA

Opis

018b sierakow konie4Trasa 18B Historia, konie i przyroda (ok.3,1 km *); Dojazd: samochód, autobus

Sieraków położony jest nad Wartą, na skraju Puszczy Noteckiej, na pograniczu Kotliny Gorzowskiej i Pojezierza Poznańskiego, pomiędzy Jeziorem Jaroszewskim i Jeziorem Lutomskim. Większa część miasta położona jest na lewym brzegu Warty, a na prawym znajduje się dzielnica Piaski.
Badania wskazują na istnienie osady już w epoce brązu. Pierwsze zapiski o istnieniu grodu przy brodzie Warty pochodzą z 1251 r. Gród założony na szlaku handlowym prowadzącym z Poznania przez Drezdenko do Szczecina. Prawa miejskie Sieraków otrzymał od Kazimierza Wielkiego przed 1388 r.
Miasto było prywatną własnością rodziny Nałęczów, która przyjęła nazwisko Sierakowskich, w 1416 r. W 1450 r. właścicielem miasta został wojewoda poznański Łukasz I Górka. W 1591 r. rodzina Górków odsprzedała miasto Piotrowi Opalińskiemu. Okres rządów Opalińskich to okres rozwoju i świetności miasta. Jako wiano miasto trafiło do Ludwika XV króla Francji. W 1752 r. Sieraków kupił minister króla Augusta III, Henryk Brühl. Po II rozbiorze Polski miasto przeszło pod panowanie pruskie. Pożar w 1817 r. zniszczył miasto. Podczas powstania wielkopolskiego, w 1918 r. w mieście został uformowany oddział, który wspólnie z powstańcami z Pniew i Szamotuł wyrzucił z Sierakowa administrację pruską, a następnie wziął udział w walkach pod Kolnem i Zatomiem. W 1920 r. Sieraków ponownie wszedł w skład państwa polskiego.
Dziś Sieraków to miejscowość wypoczynkowa, będąca turystycznym zapleczem stolicy województwa - Poznania. Latem turyści przyjeżdżają nad jeziora, jesienią na grzyby, zimą i wiosną na szlaki turystyczne, przez cały rok do ośrodka jazdy konnej, na wypoczynek, na konferencje.

Warto zobaczyć:
- historyczny układ urbanistyczny z okresu 1416–XX w.,
- zespół klasztorny bernardynów,
- kościół parafialny NMP Niepokalanie Poczętej zwany Perłą Sierakowa, zbudowany w latach 1624-1639 z barokowym wnętrzem,
- kościół ewangelicki o konstrukcji szachulcowej wzniesiono w latach 1783-1985,
- synagogę z końca XIX w.,
- pozostałość Zamku Opalińskich a w podziemiach kościoła pobernardyńskiego sarkofagi z prochami rodu Opalińskich,
- dziesięcioprzęsłowy most biegnący przez Wartę powstały w latach 1908-1909, jedna z najstarszych konstrukcji betonowych w Wielkopolsce,
- Sierakowski Park Krajobrazowy
- Pojezierze Międzychodzko–Sierakowskie
- Puszcza Notecka
- zespół zabudowań stada ogierów z 1. poł. XIX/XX w., obejmujący: dom kierownika (tzw. pałac) z 1890 r., ujeżdżalnię z 1829 r., stajnię z wozownią, 4 pawilony mieszkalne, ambulatorium, dom „Biały Domek”, park dworski
- dawny szpital św. Ducha a obecnie dom mieszkalny,
- dom z 1. poł. XIX w. (ul. 8 Stycznia 7),
Wiele osób kojarzy Sieraków przede wszystkim z końmi. Od 180 lat działa tu Stado Ogierów prowadzące hodowle koni rasy wielkopolskiej i koników polskich. Co roku odwiedzają Stado tysiące turystów chcących skorzystać z uroków przejażdżki bryczką, jazdy wierzchem, czy uczestniczyć w jesiennych biegach św. Huberta.
Zwiedzając stadninę trzeba zobaczyć:
- dom kierownika (tzw. pałac) z 1850 r.,
- 6 ha park w stylu angielskim z licznymi pomnikami przyrody,
- główny dziedziniec 200 letnimi dębami i płytą wystawową do prezentacji koni,
- obelisk odsłonięty w 1979 z okazji 150-lecia Stada najstarszego na ziemiach polskich,
- tablicę z okazji 100-lecia istnienia stada,
- na stajni nr 1 tablice upamiętniające czterech zasłużonych dyrektorów stada,
- główne stajnie, najstarsze koszary dotychczas czynne w Polsce zbudowano w XVII i XVIII w., obecnie zabytek, powozownie,
- hipodrom gdzie od XIX odbywały się wyścigi ogierów, a później zawody z kilku dyscyplin jeździeckich,
- zabytkowa ujeżdżalnia (35 x 16 m),
- w powozowni prezentowane 50 powozów, w tym 10 zabytkowych.

Wydarzenia:
- Noc Kupały
- Dni Ziemi Sierakowskiej
- Czempionat Użytkowy Koni Memoriał Dyr. J. Kowalskiego
- Premiowanie Źrebiąt – Stadnina Ogierów Sieraków
- TARPANIADA – Stadnina Ogierów Sieraków

Spacer po Sierakowie rozpoczynamy w centrum na pl. Powstańców Wielkopolskich (parkingi). To duży przestrzenny plac z fontanną i pomnikiem. Z placu wychodzimy na ul. Poznańską (to wyjście z pierzei południowo wschodniej). Po 150 m po prawej stronie mamy kościół pw. NMP Niepokalanie Poczętej. Z kościoła cofamy się troszeczkę i skręcamy w lewo w ul. Kowalską a po 100 m w prawo w ul. I Daszyńskiego. Zamiast wejść na plac skręcamy w ul. Chrobrego i po 100 m w ul. Sokolą. Tu po prawej stronie znajduje się dawna synagoga. Kontynuujemy trasę prosto ul. Sokola i w prawo na ul. 8 Stycznia. Wracamy na pl. Powstańców Wielkopolskich, a dalej ul. Zamkową. Tam naprzeciwko Warty znajdują się pozostałości Zamku Opalińskich (dziś muzeum). Idziemy dalej prosto do Stadniny Ogierów Sieraków (koniecznie trzeba zwiedzić). Do centrum na parking wracamy tą samą ul. Zamkową. Dla żądnych wypoczynku i ciszy polecamy wybrać się na drugi brzeg Warty przez most przęsłowy. Za pierwszą częścią mostu należy skręcić w lewo, a tam nad rzeką znajdują się miejsca biwakowe z altanami, ławeczkami do wypoczynku.

Informacja: Muzeum Zamek Opalińskich, ul. Stadnina 3A, Sieraków, tel. 61 295 23 92,
Informacja turystyczna na „Słoneczku", ul. Poznańska 28, tel.61 295 28 68,
Przedsiębiorstwo Rolniczo-Hodowlane "Gałopol" Sp. z o.o. Gałowo, Stado Ogierów Sieraków
ul. Stadnina 14, 64-410 Sieraków, tel. 61 29 52 511, www.stadoogierow.eu
Urząd Gminy Sieraków, ul. 8 Stycznia 38, 64-410 Sieraków, tel. 61 295 30 11

Galeria

018B sierakow konie1
018B sierakow konie2
018B sierakow konie3
018B sierakow konie4
018B sierakow konie5
018B sierakow konie6
018B sierakow konie7
018B sierakow konie8
018B sierakow konie9
018B sierakow konie10
018B sierakow konie11
018B sierakow konie12
Kategoria: