Nowotomyski

Trasy nr 19 POWIAT NOWOTOMYSKI

VCMEDIA

Powiat Nowotomyski to rozwinięty gospodarczo region w zachodniej Wielkopolsce obejmujący swym obszarem 1012 km². Powiat nowotomyski tworzą gminy: Kuślin, Lwówek, Miedzichowo, Nowy Tomyśl, Opalenica, Zbąszyń. Siedzibą starostwa jest Nowy Tomyśl. Przez powiat przebiegają dwa międzynarodowe węzły komunikacyjne Europy Środkowej – kolejowy oraz drogowy. Linia kolejowa Paryż – Berlin – Warszawa – Moskwa oraz autostrada A2 (E30), łącząca Berlin z Moskwą.
Powiat charakteryzuje się walorami turystycznymi i krajobrazowymi.
Liczne szlaki piesze i rowerowe oraz gospodarstwa agroturystyczne oferują gościom atrakcyjny wypoczynek wśród lasów i jezior. Na terenie powiatu, odbywają się liczne imprezy kulturalne, m.in. Jarmark Chmielo-Wikliniarski w Nowym Tomyślu, czy Święto Chleba w Lwówku.
Powiat nowotomyski jest znany z uprawy chmielu i wikliny, które zależą od uwarunkowań przyrodniczych i historycznych. W Nowym Tomyślu istnieje Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa, w którym można podziwiać wielowiekowy dorobek w tej dziedzinie. Nowotomyski chmiel stał się w drugiej połowie XIX w. znany w całej Europie i stanowił źródło utrzymania oraz dobrobytu mieszkańców.
W powiecie nowotomyskim są również liczne pomniki przyrody. W czterech rezerwatach przyrody: „Urbanowo”, „Wielki Las”, Rezerwat na Jeziorze Zgierzynieckim im. Bolesława Papi i „Glińskie Góry” obserwować można rzadkie okazy fauny i flory.

Powiat nowotomyski liczy ok. 74,5 tys. mieszkańców.

Informacje uzupełniające: Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu, ul. Poznańska 33, 64-300 Nowy Tomyśl, tel. 61 44 26 700, www.powiatnowotomyski.pl

Kategoria: