Nowotomyski

Trasa 19A Nowy Tomyśl

VCMEDIA

Opis

019a nowy tomysl2Trasa 19A Spacer wiklinowym deptakiem (ok. 1 km *); Dojazd: samochód, autobus, kolej

Nowy Tomyśl położony jest nad rzeką Szarką dopływem Obry na Pojezierzu Poznańskim. Miasto leży na osi Warszawa - Poznań - Berlin. Przez gminę przebiega autostrada A2 oraz międzynarodowa linia kolejowa E 20.
Pierwsze ślady osadnictwa pochodzą sprzed 11 tys. lat. Początki Nowego Tomyśla sięgają XIII w. Od średniowiecza znana była wieś Tomyśl, położona pośród wielkich kompleksów leśnych. W XVIII w. okolice Tomyśla zaczęli zagospodarowywać osadnicy olęderscy, sprowadzani przez właścicieli tych ziem.
Prawa miejskie i nazwę Nowy Tomyśl nadał Stanisław August Poniatowski 8 kwietnia 1786 r. Już kilka lat po lokacji miasto włączono do zaboru pruskiego. Podczas wojen napoleońskich Nowy Tomyśl znalazł się w granicach Księstwa Warszawskiego, a w 1815 r. znów wrócił we władanie pruskie. Pod koniec XIX w. było to jedyne miasto w Wielkopolsce bez kościoła katolickiego. Powstańcy wielkopolscy opanowali Nowy Tomyśl 3 stycznia 1919 r. Powrót miasta do Polski usankcjonował traktat wersalski z 28 czerwca 1919 r. Podczas II wojny światowej obszar ten był terenem silnej germanizacji, a mieszkańców polskiego pochodzenia wywożono na roboty do Niemiec. Walki o miasto zakończyły się 27 stycznia 1945 r. jego wyzwoleniem.

Uprawą wikliny na terenie ziemi nowotomyskiej zajmowano się już przed rozbiorami Polski. Od czasów napoleońskich rozpoczęto planową jej uprawę. Do popularyzacji wikliniarstwa w okolicach Nowego Tomyśla przyczynili się właściciele Trzciela -Ernest Hoedt, który w 1885 r. sprowadził z Ameryki Północnej kilka odmian tamtejszej wikliny. Z dawnego zagłębia wiklinowego nastawionego na pozyskiwanie surowca, Nowy Tomyśl przerodził się w ośrodek wzornictwa przemysłowego i artystycznego wikliny. W znacznej mierze przyczyniły się do tego organizowane od 1970 roku „Plenery Wikliniarskie". Wyhodowana przez miejscowych producentów wiklina wykorzystywana jest przez firmy plecionkarskie do produkcji galanterii i oryginalnych mebli. Od 2000 r. dzięki współpracy plecionkarzy i wikliniarzy w Nowym Tomyślu powstają wiklinowe formy zdobiące miejską przestrzeń. W sierpniu 2000 roku grupa plecionkarzy-zapaleńców wykonała kosz gigant. Do jego wykonania zużyto 8 ton wikliny. Imponujące rozmiary: długość 17,29 m, szerokość 9,46 m, wysokość 7,71 m dały mu miejsce w Księdze Rekordów Guinnessa. W sierpniu 2006 r. nowotomyscy plecionkarze zmierzyli się z własnym rekordem i wypletli kolejny, jeszcze większy kosz o wymiarach: długość 19,8 m, szerokość 9,53 m i wysokość 8,98 m, który zajął miejsce dotychczasowego rekordzisty na pl. Niepodległości. Kosze zapoczątkowały serię kolejnych plecionkarskich inicjatyw służących miastu. Od 2001 roku w Nowym Tomyślu organizowane są „Pikniki z Wikliną”, podczas których miejski krajobraz wzbogaca się o kolejne wiklinowe formy zdobiące miasto. Od 2004 r. ul. Mickiewicza nazywana jest powszechnie wiklinowym deptakiem. Są tu wiklinowe parasole chroniące przed słońcem, wiklinowe gazony, wiklinowe dekoracje elewacji i wiklinowe markizy oraz wiklinowa postać. Szlak pieszy „Spacer wiklinowym deptakiem" w 2005 r. zajął I miejsce w kategorii turystyka piesza w konkursie zorganizowanym przez Wielkopolską Organizację Turystyczną na „Najlepszy obiekt turystyki aktywnej w Wielkopolsce".

Warto zobaczyć:
- ratusz z 1879 r., obecnie siedziba sądu,
- kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, pierwotnie zbór ewangelicki z 1780 r., założony na planie krzyża greckiego,
- budynek poczty z 1884 r. przy ul. Piłsudskiego,
- młyn z 1885 r. przy ul. Zbąszyńskiej,
- kościół Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy z 1895 r.,
- kamienice z drugiej połowy XIX i początków XX w.

Wydarzenia:
- Jarmark CHMIELO-WIKLINIARSKI

Spacer po Nowym Tomyślu proponujemy rozpocząć z pl. Niepodległości (parking). Na placu znajdują się obszerne planty, fontanna, historyczna pompa wodna. W centralnej części stoi dawny ratusz a dziś Sąd Rejonowy, obok największy kosz wiklinowy. Z placu wychodzimy ul. Mickiewicza przy południowo-wschodniej pierzei. Ulica przeznaczona jest tylko dla pieszych i leży na tzw. wiklinowym deptaku. Z ul. Mickiewicza wchodzimy na pl. F. Chopina i skręcamy w prawo. Tu znajduje się kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. W narożniku południowo –wschodnim przy wejściu na stadion znajdują się toalety miejskie. Z pl. Chopina wychodzimy na ul. Marszałka J. Piłsudskiego i po 20 m skręcamy od razu w prawo w ścieżkę łącznik dla pieszych. Przecinamy ul. Asnyka i Tuwima i docieramy do ul. Norwida. Tu znajduje się po lewej stronie plac zabaw i muszla koncertowa opleciona wikliną oraz Nowotomyski Ośrodek Kultury. Dalej podążamy między budynkiem ośrodka kultury a budynkiem banku do ul. Tysiąclecia i skręcamy w prawo do pl. Niepodległości na parking. Tuż przy wejściu na pl. Niepodległości po lewej stronie w kamienicy pod nr 10 jest Gminy Ośrodek Informacji.
Bardziej wytrwałym polecamy podjechać ok. 1,7 km do Parku Kultury i Wypoczynku. Na ul. Olchowej znajduje się Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa (na parterze oba budynki muzeum są dostępne dla w-skersów). Obok na ul. Topolowej znajduje się ZOO w Nowym Tomyślu.

Informacja: Gminny Ośrodek Informacji, pl. Niepodległości 10, 64-300 Nowy Tomyśl, tel. 61 44 23 806, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Urząd Miejski w Nowym Tomyślu, ul. Poznańska 33, 64-300 Nowy Tomyśl, tel. 61 442 66 10, www.nowytomysl.pl

Galeria

019A nowy tomysl1
019A nowy tomysl2
019A nowy tomysl3
019A nowy tomysl4
019A nowy tomysl5
019A nowy tomysl6
019A nowy tomysl7
019A nowy tomysl8
019A nowy tomysl9
019A nowy tomysl10
019A nowy tomysl11
019A nowy tomysl12
Kategoria: