Nowotomyski

Trasa 19B Zbąszyń

VCMEDIA

Opis

019b zbaszyn jezioro2Trasa 19B  Miasto nad  Jeziorem Błędno  (ok. 2 km *); Dojazd: samochód, autobus

Zbąszyń położony jest nad Jeziorem Błędno i nad rzeką Obrą. Ośrodek wypoczynkowy i sportów wodnych, W mieście znajduje się Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła mieszczące się na Rynku. Muzeum gromadzi zabytki związane z historią Zbąszynia i okolic oraz z etnografią i kulturą ludową. Najstarszy przekaz o Zbąszyniu pochodzi z 1231 roku, a prawa miejskie otrzymał już przed 1311 r. Do końca XIV w. Zbąszyń był własnością książęcą i królewską. W XV w. król Władysław Jagiełło, podarował miasto wojewodzie mazowieckiemu Janowi Głowaczowi. Rodzina jego przyjęła nazwisko Zbąskich. W pierwszej połowie XV w. Zbąszyń, będący we władaniu Abrahama Zbąskiego, stał się ośrodkiem husytyzmu w Wielkopolsce. Od 1613 r. Zbąszyń jest własnością rodu Ciświckich, którzy dokończyli budowę potężnej twierdzy, której pozostałości zachowały się do dziś w parku miejskim. W 1700 r. miasto przechodzi na własność rodu Garczyńskich. W 1793 r. po II rozbiorze Polski Zbąszyń został wcielony do Prus. W połowie XIX w. miasto niszczą pożary i powodzie. W 1870 r. powstał tu ważny węzeł kolejowy. W 1918 r. podczas powstania wielkopolskiego toczyły się o miasto zaciekłe walki. Zbąszyń wrócił w granice Polski w 1920 r. W październiku 1938 r. Niemcy brutalnie wypędzili do Polski ok. 17 tysięcy Żydów nieposiadających obywatelstwa niemieckiego, z czego ok. 7 tysięcy zostało internowanych w Zbąszyniu. O świcie 1 września 1939 r. Wehrmacht zajął po krwawych walkach zbąszyńską stację PKP i miasto, które później jedynie na kilka godzin odbili Polacy. 27 stycznia 1945 r. w Zbąszyniu zakończyła się okupacja niemiecka.

Dziś miasto Zbąszyń  to centrum rekreacyjno wypoczynkowe z możliwością uprawiania turystyki aktywnej: pieszej, wodnej i rowerowej. 

Warto zobaczyć:

- pozostałości zamku, bastiony ziemne typu „palazzo in fortezza”,

- wieżę z bramą wjazdową z XVI-XVII w.,

- dwuwieżowy kościół barokowy pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (dawna kolegiata) z XVIII w., 

- na rynku wytyczony został zarys dawnego ratusza miejskiego,

- reprezentacyjny gmach Dworca PKP.

Proponujemy: 

- spływ kajakowy rzeką Obrą - Szlakiem Karola Wojtyły

- rejs po Jeziorze Błędno zbąszyńską łodzią spacerową

Wydarzenia: 

- Grand Prix WLKP w Półmaratonach

- Rajd Samochodów Zabytkowych Szlakiem Zbąszyńskiego Kozła

- Międzynarodowy Turniej Unihokeja - Polish Cup

 

Spacer rozpoczynamy z Rynku (liczne parkingi). Na Rynku mieści się Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i regionu Kozła (to taki instrument regionalny do dziś produkowany i używany). Naprzeciwko Rynku przy ul. Senatorskiej i kościelnej znajduje się dwuwieżowy kościół barokowy (dawna kolegiata). Skręcamy w prawo w ul. Senatorską a po 200 m przed mostkiem w lewo. Idziemy prosto do boisk sportowych i przed nimi w prawo na mostek. Tu rozpoczynają się pozostałości zamku, bastiony ziemne typu „palazzo in fortezza”  a dalej wieża z bramą wjazdową z XVI-XVII w. Przechodzimy przez bramę na ul. Basztową a nią ok. 200 m do Wypoczynkowej. Pokonujemy ok. 150 m i w prawo na promenadę nadjeziorną. To wyłączony z ruchu kołowego odcinek przeznaczony do  spacerów i rekreacji. Malowniczo położona trasa rowerowa łącząca Zbąszyń z sąsiednią Gminą Zbąszynek, umożliwia aktywny wypoczynek w malowniczej okolicy należącej do obszaru NATURA 2000. Rozpoczynając wycieczkę na plaży miejskiej w Zbąszyniu możemy dojechać do miejscowości Nądnia, następnie, przekraczając granicę Gminy Zbąszyń, do miejscowości Chlastawa, gdzie znajduje się zabytkowy kościół drewniany. To ok. 6 km w jedną stronę. Przy promenadzie znajdują się ośrodki wodne, plaża miejska, skatepark, bary, restauracje i toalety. Jest możliwość rejsu statkiem, na kajakach i jachtach. Do Rynku na parking wracamy ulicami: Promenadą, Wypoczynkową i Senatorską ok. 700 m.

Informacja: Gmina Zbąszyń, ul. Porucznika Żwirki 1, 64 - 360 Zbąszyń, tel. 68 386 60 09, www.zbaszyn.pl

Galeria

019B zbaszyn jezioro1
019B zbaszyn jezioro2
019B zbaszyn jezioro3
019B zbaszyn jezioro4
Kategoria: