Ostrzeszowski

Trasa nr 22A Ostrzeszów

VCMEDIA

Opis

022a ostrzeszowi6Trasa 22A Wypocznij w Ostrzeszowie (ok. 1,7 km *); Dojazd: samochód, autobus

Ostrzeszów położony jest w południowej części Wielkopolski na pograniczu Niziny Wielkopolskiej i Niziny Śląskiej. Naturalną granicą tych nizin jest Wał Trzebnicki, w skład którego wchodzą Wzgórza Ostrzeszowskie.
Ponad połowę obszaru gminy pokrywają wzgórza morenowe. Na wzgórzach wśród lasów i łąk liczne malownicze źródła dają początek licznym strumieniom. Wśród zbiorników wodnych dominują sztuczne stawy powstałe w wyniku gospodarczej działalności człowieka. Rejon Wzgórz Ostrzeszowskich charakteryzuje zróżnicowaną rzeźbą terenu pochodzenia polodowcowego. Najwyższym wzniesieniem na terenie gminy, jest wzgórze „Bałczyna" o wysokości 278 m. n.p.m.(na szczycie stół z różą wiatrów, ławeczki i pomnik z krzyżem). Pomnik postawiony z inicjatywy harcerzy 9 maja 1970 r. Poświęcony jest, jak głosi napis na tablicy „Wrześniowym obrońcom 1939 i zdobywcom Berlina 9.05.1945 r."
Pierwsze wzmianki o Ostrzeszowie pochodzą z 1283 r. Było to miasto królewskie na szlaku handlowym Wrocław–Kalisz–Toruń. Ostrzeszów został założony jako gród o charakterze obronnym na granicy ze Śląskiem. Prawa miejskie otrzymał w latach 1261 -1283. W XIV w. wzniesiono zamek i otoczono miasto murami. W XVI-XVIII w. Ostrzeszów było starostwem grodowym, siedzibą powiatu a w okresie od kończ XIV w. do rozbiorów także miejscem zbierania się sądów szlacheckich (ziemskich i grodzkich). W 1656 r. Szwedzi spalili ówczesny drewniany klasztor Bernardynów. Nie udało się im jednak zdobyć zamku w całości, gdyż obrońcy wysadzili go. W latach 1793-1806 i 1815-1918 Ostrzeszów był pod panowaniem pruskim. 1 września 1939 r. wkraczają do Ostrzeszowa wojska niemieckie. Rozpoczyna się terror, zsyłki do obozów, wysiedlenia i rozstrzeliwanie ludności polskiej. 21 stycznia 1945 r. Ostrzeszów wyzwoliła Armia Czerwona (I Front Ukraiński).
Dzisiejszy Ostrzeszów liczy ok. 15 tys. mieszkańców i staje się znaczącym ośrodkiem przemysłu motoryzacyjnego, metalowego, ceramicznego, meblowego, usług budowlano - montażowych, przetwórstwa spożywczego a także rzemiosła o wielowiekowej tradycji.

Warto zobaczyć:
- zamek Kazimierzowski z I połowy XIV w., zburzony w czasie najazdu szwedzkiego,
- basztę Kazimierzowską pięciokondygnacyjną, 24 m wieża wzniesiona z cegły na planie kwadratu, pozostałość po zamku,
- klasycystyczny ratusz z 1840 r., dziś Muzeum Regionalne im. Władysława Golusa,
- pobernardyński kościół i klasztor Sióstr Nazaretanek w Ostrzeszowie z połowy XVII w.,
- kościół filialny pw. św. Mikołaja, drewniana budowla została wzniesiona w 1758 r. o konstrukcji zrębowej,
- kościół farny pw. Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej z XIV w.,
- Kościół pw. Chrystusa Króla,
- drewniany kościół pw. św. Mikołaja pochodzący z lat 1780-81, wieś Parzynów 7 km na pd. od Ostrzeszowa,

Wydarzenia:
- Cross Ostrzeszowskie
- Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wiedeńskiej
- Dni Ziemi Ostrzeszowskiej
- Ogólnopolski Festiwal Pasztetników i Potraw z Gęsi

Spacer po Ostrzeszowie sugerujemy rozpocząć z ul. Wąskiej. (duży parking). Kierujemy się po łuku w lewo na ul. Farną. Po 100 m po prawej stronie mamy kościół pw. NMP Wniebowziętej. W prawo ul. Kolejową i św. Mikołaja moglibyśmy dojść do drewnianego kościółka pw. Św. Mikołaja (ok. 350 m). My skręcamy w lewo do Rynku. Centralnym punktem Ostrzeszowa jest nieduży, ale malowniczy rynek czworoboczny o 7 wlotach ulicznych. Pośrodku placu stoi ratusz a w nim znajduje się siedziba Muzeum Regionalnego oraz Urząd Stanu Cywilnego. Przed ratuszem fontanna. Z Rynku idziemy wyjściem północnym na ul. Powstańców Wielkopolskich i skręcamy w lewo w ul. Zamkową. Po prawej stronie Baszta Kazimierzowska, a w niej punkt widokowy na górze a na dole kawiarnia. Idziemy ul. Zamkową ok. 300 m. Po drodze po prawej stronie kościół pw. Chrystusa Króla a po lewej Park Miejski a dalej Urząd Miasta i Starostwo Powiatowe w Ostrzeszowie. Skręcamy w ul. 21 Stycznia a następnie Piastowską i mając park po lewej stronie a szkołę po prawej, podążamy do pl. Borka (ok. 350 m). Dalej ul. Piekary do Zamkowej i ul. Powstańców Wielkopolskich przez Rynek i ul. Generała W. Sikorskiego do parkingu na ul. Wąską.

Informacja: Urząd Miasta i Gminy, ul. Zamkowa 31, Ostrzeszów tel. 62 732 06 00, www.wypocznijwostrzeszowie.pl

Galeria

022A ostrzeszowi1
022A ostrzeszowi2
022A ostrzeszowi3
022A ostrzeszowi4
022A ostrzeszowi5
022A ostrzeszowi6
022A ostrzeszowi7
022A ostrzeszowi8
022A ostrzeszowi9
022A ostrzeszowi10
022A ostrzeszowi11
022A ostrzeszowi12
022A ostrzeszowi13
022A ostrzeszowi14
022A ostrzeszowi15
Kategoria: