Pilski

Trasy nr 23 POWIAT PILSKI

VCMEDIA

Powiat pilski położony jest w północnej części województwa wielkopolskiego.
Południową granicę powiatu wytycza rzeka Noteć, płynąca szeroką doliną, której krawędź stanowią wzgórza morenowe.
Powiat zajmuje powierzchnię 1268 km2. Należy do niego 9 gmin: jedna miejska – Piła, cztery miejsko-wiejskie: Łobżenica, Ujście, Wyrzysk i Wysoka oraz cztery wiejskie: Białośliwie, Kaczory, Miasteczko Krajeńskie i Szydłowo.
Powiat obejmuje jeden z najpiękniejszych obszarów północnej Wielkopolski. Spotkać tu można wiele czystych jezior, urokliwe rzeki, wspaniałe lasy i niezwykłą Dolinę Noteci. Wśród tych krajobrazów wznoszą się miasta i wsie, które szczycą się bogatą historią. Tysiąc lat temu dolina Noteci była naturalną granicą dzielącą terytoria słowiańskich plemion – Polan i Pomorzan. Wzdłuż rzeki istniała linia grodów warownych: Santok, Drezdenko, Wieleń, Czarnków, Ujście i Nakło. Pomorze zostało przyłączone do Polski za Mieszka I i Bolesława Chrobrego.
Powiat pilski szczyci się nowoczesnym przemysłem i dobrym rolnictwem. Ukształtowanie terenu, lasy i liczne jeziora sprzyjają uprawianiu turystyki aktywnej.

Powiat pilski liczy ok.138,1 tys. mieszkańców.

Informacje uzupełniające: Starostwo Powiatowe w Pile, al. Niepodległości 33/35, 64-820 Piła, tel. 67 21 09 310, www.powiat.pila.pl

Kategoria: