Poznański

Trasa 25E Wielkopolski Park Narodowy

VCMEDIA

Opis

025e wielkopolskipn5Trasa 25E Bliżej przyrody ( od 7 - 25 km ***); Dojazd: samochód, autobus, kolej

Wielkopolski Park Narodowy o powierzchni 7584 ha, utworzony w 1957 r., położony jest nad Wartą, na południe od Poznania, w trójkącie miast Luboń-Stęszew-Mosina. W Parku utworzono 18 obszarów ochrony ścisłej o łącznej powierzchni 260 ha. Chronią one rozmaite formy krajobrazu polodowcowego oraz najbardziej naturalne zbiorowiska roślinne i zwierzęta.
Starania o utworzenie w tym rejonie parku narodowego rozpoczęły się już w latach dwudziestych. Pierwszy z tą ideą wystąpił w 1922 r. prof. Adam Wodziczko. Ukoronowaniem dziesięcioletnich starań było utworzenie w 1932 r. dwóch rezerwatów przyrody: w Puszczykowie o powierzchni 239 ha i w okolicy Jeziora Kociołek o powierzchni 189 ha. W 1933 roku w Osowej Górze nastąpiło symboliczne otwarcie Wielkopolskiego Parku Narodowego. W latach 1935-39 można odnotować kolejny sukces na drodze ochrony tego terenu a mianowicie całkowite wstrzymanie przez Lasy Państwowe wyrębów na obszarze 1165 hektarów pomiędzy rezerwatami w Puszczykowie i w okolicy j. Kociołek.
Nowy etap o prawne utworzenie Wielkopolskiego Parku Narodowego rozpoczął się zaraz po wyzwoleniu. W 1946 r. Ministerstwo Leśnictwa uznało obszary projektowanego Parku za ochronne, o dużych wartościach przyrodniczych i naukowych, natomiast w 1948 r. wojewoda poznański wydał rozporządzenie o ochronie krajobrazu i tworów przyrody na terenach projektowanego parku narodowego. Ostatecznie Wielkopolski Park Narodowy doczekał się prawnego uznania w 1957 r.

W Parku Narodowym istnieje gęsta sieć szlaków pieszych:
- Szlak turystyczny czerwony nr 186: Osowa Góra - Sulęcinek (Osowa Góra – leśniczówka Górka – Jezioro Góreckie – OOŚ Grabina – Jeziory – Głaz Leśników – Puszczykówko PKP, dł. 14,2 km)
- Szlak turystyczny niebieski nr 3583 Iłowiec - Otusz (Mosina PKP – Pożegowo – Osowa Góra – Jezioro Kociołek – Górka – Jezioro Dymaczewskie – Łódź – Jezioro Witobelskie – Witobel – Stęszew PKP, dł. 13,2 km)
- Szlak im. Bernarda Chrzanowskiego żółty (stacja Puszczykowo – Jarosławiec – Głaz Leśników – OOŚ Pojniki – stacja Puszczykówko, dł. 11,8 km)
- Szlak turystyczny zielony nr 3589 Stęszew - Szreniawa (Stęszew PKP – Jezioro Lipno – OOŚ Bagno Dębienko – Wypalanki – mogiły – Jezioro Chomęcickie – stacja Trzebaw Rosnówko – Jezioro Jarosławieckie – Jarosławiec – wzniesienie 125 – Szreniawa PKP, dł. 18,7 km)
- Szlak turystyczny czarny nr 3590 Trzebaw Rosnówko – Dymaczewo Stare (Trzebaw Rosnówko PKP – Trzebaw – Łódź – Dymaczewo Stare PKS, dł. 10,6 km)
Przez Wielkopolski Park Narodowy przebiega samochodowy szlak turystyczny o nazwie Trasa Kórnicka oraz Pierścień Rowerowy Dookoła Poznania. Południowo-wschodnim skrajem WPN, między Rogalinkiem a Mosiną przechodzi Wielkopolska Droga św. Jakuba. Planowane jest również uruchomienie turystycznej trasy drezynowej na biegnącej w głąb Parku linii kolejowej do Osowej Góry.
Z myślą o aktywnym wypoczynku z inicjatywy Gmin: Mosina, Puszczykowo, Komorniki i Stęszew, przy współpracy z WPN powstał projekt pn. „Aktywna Trójka” - trasy trzech aktywności po Wielkopolskim Parku Narodowym. Na całym terenie objętym projektem znajdują się cztery pętle: mosińska (7,4 km), stęszewska (12,2 km), komornicka (10.1km), puszczykowska (20 km), powiązane trzema łącznikami (5,7 km), dzięki czemu pętle można ze sobą łączyć i dowolnie wydłużać o kolejne kilometry w zależności od kondycji i zainteresowania. W ramach projektu zostały postawione elementy małej infrastruktury turystycznej, w tym tablice z mapą tras, pojawiło się oznakowanie pętli. Do dyspozycji użytkowników są także toalety typu toi toi. Wydano także mapę z opisami tras oraz w wersji do pobrania na stronach internetowych partnerów.

***Trasy są w wielu miejscach dostępne dla w-skersów, ale ze względu na liczne utrudnienia terenowe (piaszczyste drogi, podjazdy, stopnie drogowe i długość tras) konieczne jest wsparcie osób trzecich i używanie wózka z napędem akumulatorowym na grubych oponach lub wyprawy na handbikach.

Informacja: Wielkopolski Park Narodowy, Jeziory, 62-050 Mosina, tel. 61 898 23 00, www.wielkopolskipn.pl
Muzeum przyrodnicze, tel. 61 898 23 23, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Galeria

025E WielkopolskiPN1
025E WielkopolskiPN2
025E WielkopolskiPN3
025E WielkopolskiPN4
025E WielkopolskiPN5
025E WielkopolskiPN6
025E WielkopolskiPN7
025E WielkopolskiPN8
025E WielkopolskiPN9
025E WielkopolskiPN10
025E WielkopolskiPN11
Kategoria: