Rawicki

Trasy nr 26 POWIAT RAWICKI

VCMEDIA

Powiat Rawicki położony jest w zachodniej części Polski, na południowo-zachodnich krańcach Wielkopolski, pomiędzy Wrocławiem i Poznaniem. Przez jego teren przebiega międzynarodowa trasa nr 5 Poznań-Wrocław oraz DK 324 Kalisz - Zielona Góra. Do Wrocławia jest 60 km, a do Poznania 100 km.
W jego skład wchodzi pięć gmin: Rawicz, Bojanowo, Jutrosin, Miejska Górka, Pakosław. Siedzibą powiatu jest Rawicz - miasto liczące ok.22 tys. mieszkańców.
Powiat Rawicki jest obszarem typowo rolniczym z rozwiniętym przetwórstwem rolno spożywczym.
Najstarsze wzmianki o osadach wchodzących w skład dzisiejszego powiatu rawickiego pochodzą z XI w. Na terenach ziemi rawickiej znajdowała się wówczas kasztelania czestramaska, która w miarę upływu czasu połączyła się z Golejewkiem. Rolę Czestramia w XIII w. zastąpiła kasztelania dubińska. Pierwsze wzmianki o Jutrosinie pochodzą z 1281 r., o Konarach z 1292 r., o Miejskiej Górce z 1294 r. Przez powiat przebiega kilka szlaków turystycznych pieszych i rowerowych. Liczne kościoły, pałace i dwory świadczą o bogatej historii tego regionu (pałac w Dłoni, pałac w Dąbrówce, dwór w Tarchalinie).

Powiat rawicki liczy ok. 60,4 tys. mieszkańców.

Informacje uzupełniające: Starostwo Powiatowe w Rawiczu ul. Rynek 17, 63-900 Rawicz, tel. 65 546 51 30, www.powiatrawicki.pl

Kategoria: