Opis
WIELKA PĘTLA WIELKOPOLSKA
Wielkopolska to przede wszystkim obszar z rozległą siecią rzeczną i jeziorami, będącą atrakcją dla amatorów turystyki wodnej. Szlak biegnący wokół największych rzek w regionie (Warta, Noteć) i zamykający się w obrębie zwartej trasy turystycznej został nazwany Wielką Pętlą Wielkopolską. Jego wyjątkowość polega na wykorzystaniu równoleżnikowego kierunku przepływu rzeki Warty i Noteci oraz południkowego położenia kanału Warta-Gopło. Szlak ten, liczący blisko 690 km, przebiega przez takie miejscowości województwa wielkopolskiego, jak: Ślesin, Konin, Pyzdry, Śrem, Poznań, Oborniki, Wronki, Sieraków, Międzychód, Krzyż Wielkopolski, Wieleń, Drawsko, Czarnków, Ujście. Przebiega również przez teren województw lubuskiego i kujawsko-pomorskiego. Poprzez dostęp od zachodu do Odry, jej dopływów i kanałów łączących ją z drogami wodnymi Brandenburgii, Wielka Pętla jest skomunikowana z zachodnią Europą, a poprzez Kanał Bydgoski z Wisłą i innymi rzekami Drogi Wodnej E-70 aż z Kaliningradem. Cała trasa ,,Pętli” jest dostępna dla jednostek o zanurzeniu do 60 cm, szerokości do 4 m i długości do 20 m. Większe jednostki pływają jedynie na dolnej Warcie i Noteci oraz odcinku Konin – Kruszwica.
Długość szlaku w poszczególnych województwach:
wielkopolskie (356,5 km),
lubuskie (167,9 km),
kujawsko-pomorskie (153,5 km).
Wielka Pętla Wielkopolska dzieli się na następujące odcinki:
1.Szlak Dolnej Warty (Kostrzyn nad Odrą – Gorzów Wielkopolski – Santok) – 68,2 km,
2. Szlak Noteci (Santok – Drezdenko – Krzyż Wielkopolski – Nakło nad Notecią) – 187,2 km,
Odcinek ten składa się z odcinków: Noteć swobodnie płynąca, Noteć Bystra skanalizowana, Noteć Leniwa skanalizowana. Noteć jest skanalizowana za pomocą 14 stopni wodnych (jaz i śluza). Przy pomocy śluz statki pokonują spad wynoszący 26,93 m.
3. Droga wodna Kanał Bydgoski-Warta (Nakło nad Notecią – Bydgoszcz – Kruszwica – Konin) – 162,3 km.
Odcinek ten składa się z 5 odcinków:
Kanał Bydgoski – 15,7 km,
Kanał Górnonotecki – 25,0 km, (pokonania spadu 13,68 m na 6 śluzach)
Noteć górna skanalizowana – 62,1 km, (wodny węzeł rozrządowy, 2 śluzy i 3 jazy),
Jezioro Gopło – 27,5 km,
Kanał Ślesiński – 32,0 km.
4.Szlak Warty (Konin – Poznań – Santok) – 338,5 km.
Szlak Wielkiej Pętli w pełni dostępny jest dla osób niepełnosprawnych w tym w-skersów. Oczywiście różny jest stopień przygotowania infrastruktury ale z roku na rok ta sfera się mocno poprawia. Przed planowanym rejsem czy to kajakami, czy jachtem motorowodnym należy skontaktować się z organizatorami, wypożyczalnią i zapytać o warunki na poszczególnych odcinkach szlaku. Na wszystkich rejsach i zajęciach na wodzie osoba niepełnosprawna obowiązkowo musi przebywać pod opieką opiekuna sprawnego.