Turecki

Trasa 31A Turek

VCMEDIA

Opis

031a turek5Trasa 31A Turek - miasto Mehofera (ok. 1,6 km *); Dojazd: samochód, autobus

Miasto Turek położone jest w zapadlisku na Wysoczyźnie Tureckiej nad kanałem Folusz.
Turek jest drugim co do wielkości ośrodkiem przemysłowym Konińskiego Zagłębia Węgla Brunatnego. Obecność złóż węgla brunatnego w pobliżu miasta zadecydowała o powstaniu Kopalni Węgla Brunatnego Adamów oraz Elektrowni Adamów.
Około VI w. p.n.e. – pierwsi osadnicy pojawili się na ziemi tureckiej. Pierwsza wzmianka o Turku pochodzi z 1136 r. w bulli papieża Innocentego II, wymieniająca Turek jako posiadłość arcybiskupów gnieźnieńskich. W XIII i XIV w. tereny wschodniej Wielkopolski były wielokrotnie niszczone przez wojska zarówno obce i własne. Prawa miejskie Turkowi nadał biskup Janisław w 1341 r. Turek już wtedy był największym ośrodkiem w promieniu kilkunastu kilometrów i posiadał murowany kościół, który przetrwał do początków XX w. Ulgi podatkowe zastosowane wobec mieszkańców przez arcybiskupa w związku z nadaniem praw miejskich, zapewniły osadzie szybki rozwój. W 1357 r. król Kazimierz III Wielki potwierdził władztwo biskupów gnieźnieńskich nad Turkiem. Wielki pożar miasta w 1523 r. zniszczył większość zabudowy. W 1655 r. przez miasto przemieszczały się oddziały wojskowe Stefana Czarnieckiego i Jerzego Lubomirskiego walczące ze Szwedami. Wyniku II rozbioru Polski w 1793 r. Turek przeszedł pod panowanie pruskie. W trakcie kampanii napoleońskiej w 1807 r. miasto weszło w skład Księstwa Warszawskiego. Po Kongresie Wiedeńskim w 1815 r. miasto wraz z ziemią kaliską zostaje włączone do Królestwa Polskiego.
W 1820 r. nadano miastu charakter osady fabrycznej. Nastąpił szybki rozwój gospodarczy i przestrzenny miasta. Założono tu gorzelnię i browar, wytyczono nowe ulice i działki dla osiedleńców.
Wybuch powstania listopadowego i represje rosyjskie zahamowały szybki rozwój miasta. W 1861 r. nastąpił poważny kryzys w przemyśle tkackim, co spowodowało protesty o charakterze społecznym i narodowym. 4 sierpnia 1914 r. żołnierze i urzędnicy carscy opuszczają miasto. Do Turka wkraczają wojska niemieckie (okres I wojny światowej). Okres międzywojenny to czas rozwoju miasta. 5 września oddziały WP opuszczają miasto a Turek zajmują wojska niemieckie. 9 września przy placu targowym Wehrmacht rozstrzeliwuje ok. 300 mieszkańców miasta. Turek i okolice włączono wówczas do niemieckiego Kraju Warty. W 1940 r. Niemcy utworzyli na terenie miasta getto, w którym umieszczono 5 tys. Żydów z miasta i okolicy. 21 stycznia 1945 r. Turek zajmuje Armia Czerwona. Następuje odbudowa miasta. Obecnie Turek jest ważnym w Wielkopolsce ośrodkiem przemysłowym i usługowym. Mocną stroną Turku jest infrastruktura techniczna.

Warto zobaczyć:
- ratusz miejski z II połowy XIX w., obecnie siedziba jedynego w Polsce Muzeum Rzemiosła Tkackiego,
- neogotycki kościół rzymskokatolicki pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, projektu architekta Konstantego Wojciechowskiego i jego syna Jarosława, z witrażami i polichromią Józefa Mehoffera z początków XX w. (konsekracja 7 września 1924 r.),
- ławeczkę Józefa Mehoffera na wprost głównego wejścia do kościoła odsłoniętą w 2009 r.
- cmentarz i kościół ewangelicko-augsburski w Turku,
- Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera w budynku dawnego ratusza,
- Kaliską Kolej Dojazdową, pozostałości torów na krótkich odcinkach oraz ruiny stacji kolejowej,
- pomnik Józefa Piłsudskiego w parku im. Żerminy Składkowskiej.

Wydarzenia:
- SCABB Festival
- Sztuka Na Ulicy – teatry uliczne
- Festiwal „Mehofferowskie klimaty”
- Dni Turku

Spacer po Turku sugerujemy rozpocząć przy ul. Kaliskiej lub 3 Maja (sporo parkingów). Kierujemy się przez ul. Kaliską na pl. H. Sienkiewicza, Znajduje się tu kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Naprzeciwko kościoła na skwerku przy hotelu Ławeczka Józefa Mehoffera. Podążamy za kościół i przecinamy w skos pl. H. Sienkiewicza na ul. Parkową. Po 150 m wchodzimy stroną północno wschodnią do parku Żerminy Skłodowskiej. Nad kanałem Foluszy znajdują się dwa jeziorka. Jedno w części środkowej a drugie w części wschodniej. Polecamy chwilę odpocząć w parku i mały spacer. Jest tu jeszcze pomnik Józefa Piłsudskiego. Z parku wracamy także ul. Parkową przy kościele na pl. Wojska Polskiego. Tu w dawnym ratuszu znajduje się muzeum a na placu w centralnej części fontanna i obelisk. Wokół placu liczne historyczne kamienice z XIX i XX w. Z pl. Wojska Polskiego polecamy wybrać ok. 300 m w prawo ul. Kolską pod pomnik „Nigdy Więcej Wojny”. Na parking wracamy ul. Kolską.

Informacja: Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera, pl. Wojska Polskiego 1, 62-700 Turek, 63 278 41 60, www.muzeum.turek.pl, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Galeria

031A turek1
031A turek2
031A turek3
031A turek4
031A turek5
031A turek6
031A turek7
031A turek8
031A turek9
031A turek10
031A turek11
031A turek12
031A turek13
Kategoria: