Wolsztyński

Trasa 33B Szlak przyrodniczy

VCMEDIA

Opis

033b wolsztyn przyroda6Trasa 33B Szlakiem Żurawi (ok. 10 km ***) Trasa dla Handbików lub w-skersów na wózkach automatycznych z grubymi oponami; Dojazd: samochód, autobus, kolej

Trasa szlaku prowadzi na ogół wąską ścieżką gruntową, wzdłuż malowniczych zakątków Jeziora Wolsztyńskiego i lokalnej rzeki Dojcy. Jest to niezwykle atrakcyjny szlak dla ludzi lubiących obcowanie z naturą i aktywny wypoczynek. Trasę rozpoczynamy przy Ośrodku Warsztatów Terapii Zajęciowej na ul. Rzecznej (liczne miejsca parkingowe). Z ulicy rzecznej skręcamy w prawo na promenadę i trzymamy się cały czas Jeziora Wolsztyńskiego (po lewej). Po 200 m docieramy do wolsztyńskiego molo (po lewej). Podążamy dalej prosto ul. Modlińskiego pomiędzy jeziorem a centrum rekreacji Fala Park. Po 350 m docieramy do plaży z pomostami, wypożyczalnią sprzętu pływającego i Pałacem Wolsztyn (dziś restauracja). Kontynuujemy spacer w kierunku północnym przez park wzdłuż jeziora ok. 800 m do pierwszych zabudowań. Po lewej stronie mijamy niedostępne tereny zalewowe Jeziora Wolsztyńskiego i Dojcy z miejscami gniazdowania żurawi i innych rzadko spotykanych gatunków ptaków. Dalej ul. Jeziorną do skrzyżowania. W lewo trasa wiedzie na Kamping Karpicko a my skręcamy w prawo i po 50 m w lewo na trasę nr 305. Teraz mamy do przebycia 1 km prosto. Trzymamy się chodnika po lewej stronie. Przy motelu Montana kończy się chodnik. Teraz mamy do przebycia ok. 1,1 km drogą powiatową (należy zachować ostrożność). Skręcamy w lewo zgodnie ze znakiem drogowym na Ruchocki Młyn. Poruszamy się drogą słabo uczęszczaną, asfaltową. Po 800 m przekraczamy most na Dojcy i jedziemy dalej do skrzyżowania dróg w kierunku Chorzemina i Nowego Młyna. Po prawej widzimy staw - Morskie Oko z malowniczą osadą leśną z XIX w., zespół sosen - pomników przyrody, rzeźbę św. Huberta. Tu ma początek Ścieżka Przyrodniczo - Leśna „Chorzemińskie Bagno" (miejsce na odpoczynek i ognisko). Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo, na drogę do Chorzemina. Po przejechaniu ok. 80 m, przy dębie skręcamy z drogi na ścieżkę prowadzącą przez łąki, które miejscami porośnięte są przez olsze. Po prawej stronie towarzyszy nam skarpa pradoliny Dojcy, którą porastają suche bory sosnowe. Brzeg Dojcy jest tu niedostępny, zaś do brzegu Jeziora Wolsztyńskiego łatwo dojechać wygodną ścieżką (ok. 2 km). Dalej wzdłuż jeziora mamy ok. 1,4 km do Skansenu Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski (po lewej koźlak). Mijamy skansen i ul. Bohaterów Bielnika przy stadionie (trzymamy się prawej strony). Tuż za skansenem w lesie sosnowym znajduje się pomnik pomordowanych w 1939 r. wolsztynian. Przed wiaduktem kolejowym skręcamy w lewo pod wiadukt i wzdłuż linii kolejowej trasą pośród lasu podążamy ok. 400 m na mostek na rzece Dojcy. Za mostkiem skręcamy w lewo na ul. Rzeczną i po 150 m jesteśmy na parkingu.

Informacja: Gminne Centrum Informacji, ul. Roberta Kocha 12a, 64-200 Wolsztyn, tel.68 347 31 04, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Galeria

033B wolsztyn przyroda1
033B wolsztyn przyroda2
033B wolsztyn przyroda3
033B wolsztyn przyroda4
033B wolsztyn przyroda5
033B wolsztyn przyroda6
033B wolsztyn przyroda7
033B wolsztyn przyroda9
033B wolsztyn przyroda10
033B wolsztyn przyroda11
033B wolsztyn przyroda8
033B wolsztyn przyroda12
033B wolsztyn przyroda13
033B wolsztyn przyroda14
Kategoria: